We gebruiken cookies om content en advertenties te personaliseren, om sociale mediafuncties aan te bieden en om ons verkeer te analyseren. We delen ook informatie over uw gebruik van onze site met onze sociale media-, advertentie- en analysepartners, die deze kunnen combineren met andere informatie die u aan hen heeft verstrekt of die zij hebben verzameld op basis van uw gebruik van hun diensten.
Onze privacyverklaring:
Hieronder kunt u kiezen voor welke doeleinden u cookies op de website van De Clercq wilt toestaan.
De meest ingrijpende wijziging ziet op de wettelijke mogelijkheid om inzage of afschrift van bescheiden te vorderen. In het nieuwe recht zal het om gegevens gaan en niet om het oude begrip ‘bescheiden’. Op deze wijze geeft de wetgever de gewijzigde realiteit weer dat het met name om inzage in (digitale) gegevens gaat.
Ook lijken de criteria voor een inzageverzoek enigszins te worden versoepeld. Zo is niet langer vereist dat een behoorlijke rechtsbedeling ook op een andere wijze gewaarborgd kan zijn. Het criteria van “rechtmatig belang” is aangepast naar een “voldoende belang”. Daarnaast wordt wettelijk vastgelegd dat het mogelijk is inzage te verzoeken van gegevens van een derde. Gelet op deze wijzigingen zal het inzagerecht in de praktijk waarschijnlijk laagdrempeliger worden en zal een verzoek sneller worden toegewezen door een rechter.
De wetswijziging maakt het mogelijk voor partijen om met één verzoekschrift meerdere voorlopige bewijsverrichtingen, zoals een getuigenverhoor of deskundigenonderzoek, te verzoeken. Voor alle bewijsverrichtingen zullen voortaan dezelfde toetsingscriteria gelden. Onder het oude recht verschilden de toewijzingscriteria of afwijzingsgronden steeds per soort bewijsverrichting. Ook is het niet langer mogelijk om in een lopende procedure een apart verzoek te doen om voorlopige bewijsverrichtingen. Een dergelijk verzoek zal in de procedure zelf gedaan moeten worden.
Andere relevante wijzigingen zijn:
Voor een deel zien de wijzigingen op het vastleggen van een praktijk die zich in de rechtspraak al had ontwikkeld. Op andere punten lijkt de wet een wezenlijke wijziging in te houden, met name voor wat betreft het inzagerecht.
Heeft u vragen over bewijsvergaring of bewijsrecht, neem dan contact op met Sonja Geldermans, advocaat Ondernemingsrecht.
Wilt u elke maand een overzicht van updates en blogs in uw mailbox? Klik dan hier om u in te schrijven voor de nieuwsbrief!