Blogs / 

Te beperkende technische eis bij aanbesteding?

IT, Privacy & Cybersecurity

21 juli 2025

Geschreven door

Menno de Wijs

Blog Image

De te leveren hardware mag uit maximaal drie modules bestaan – zo stond het letterlijk in het bestek van een gemeente. Te specifiek, vinden twee inschrijvers. 

Te weinig ruimte voor concurrentie

Volgens de gemeente is er geen merk genoemd, en is de eis ingegeven door praktijkervaring en ook nog eens met een deskundig advies. Maar een van inschrijvers stelt – onderbouwd – dat in de praktijk alleen Signify aan de eis voldoet. Daarmee sluit de gemeente in feite andere leveranciers uit. En dat is in strijd met de Aanbestedingswet (art. 2.75), aldus de inschrijver. Dat wetsartikel vereist namelijk dat technische specificaties in verhouding moeten staan tot het voorwerp van de opdracht.

Functionele eis zou volstaan

De voorzieningenrechter vindt de technische onderbouwing van de gemeente onvoldoende. Voor de door de gemeente opgeworpen problemen - die die modules per armatuur noodzakelijk zouden maken - zijn namelijk andere oplossingen mogelijk. Een maximum van drie modules per armatuur is daarvoor niet noodzakelijk. De gemeente had dus voor een functionele omschrijving moeten kiezen.

De gemeente mag de eis niet handhaven, moet de lopende aanbesteding intrekken en – als zij de opdracht nog wenst te gunnen – een nieuwe, functioneel omschreven aanbesteding publiceren. 

Vragen?

Neem voor vragen contact op met mr. Menno de Wijs, advocaat Aanbestedingsrecht.

Nieuwsbrief

Wilt u elke maand een overzicht van updates en blogs in uw mailbox? Schrijf u dan in voor onze nieuwsbrief!