We gebruiken cookies om content en advertenties te personaliseren, om sociale mediafuncties aan te bieden en om ons verkeer te analyseren. We delen ook informatie over uw gebruik van onze site met onze sociale media-, advertentie- en analysepartners, die deze kunnen combineren met andere informatie die u aan hen heeft verstrekt of die zij hebben verzameld op basis van uw gebruik van hun diensten.
Onze privacyverklaring:
Hieronder kunt u kiezen voor welke doeleinden u cookies op de website van De Clercq wilt toestaan.
Op 28 juni 2025 treedt de nieuwe European Accessibility Act (EAA) in werking. Deze Europese richtlijn is voor Nederland omgezet in een Implementatiewet die onder meer wijzigingen van de Warenwet, Telecommunicatiewet en het Burgerlijk Wetboek inhoudt. Het doel van de EAA is om consumenten met een beperking in staat te stellen om zelfstandig gebruik te maken van online producten en diensten.
De EAA gaat gelden voor digitale producten en diensten zoals computers, smartphones, besturingssoftware, e-books, e-commerce bedrijven, webshops, telecommunicatiediensten, audiovisuele mediadiensten (zoals Netflix), financiële diensten (zoals internetbankieren en random readers) en diensten die te maken hebben met transport.
Niet op alle organisaties zal de EAA (volledig) van toepassing zijn. Zo gelden er uitzonderingen voor:
Kort gezegd, bevat de EAA een beschrijving van de volgende vier toegankelijkheidsvereisten die gaan gelden voor online producten en diensten:
De inhoud van de EAA is niet geheel nieuw nu het eigenlijk een codificatie van de Europese norm voor toegankelijkheid (EN 301 549) betreft die nader is uitgewerkt in de Web Content Accessibility Guidelines (WCAG-richtlijnen) (Het is verplicht om te voldoen aan versie 2.1 niveau AA en aangeraden om te voldoen aan versie 2.2.). Daarbij gelden al langer wettelijke digitale toegankelijkheidsvereisten voor (semi-) overheidsinstellingen op basis van het Tijdelijk besluit digitale toegankelijkheid overheid.
Organisaties die de online producten en diensten aanbieden zijn gehouden om een (op verschillende manieren leesbare) toepasselijkheidsverklaring op te stellen en deze beschikbaar te stellen. In deze toegankelijkheidsverklaring moet o.a. worden uitgelegd hoe het online product/de dienst werkt, op welke manier deze toegankelijk is en hoe is geborgd dat deze toegankelijk blijft. Daarnaast dienen organisaties interne procedures op te stellen om te zorgen dat de organisatie aan de toegankelijkheidsvereisten blijft voldoen en moet personeel in dit kader worden opgeleid. Verder is het van belang dat ondersteunende producten en diensten, zoals een klantenservice, ook toegankelijke informatie (kunnen) verstrekken.
Online producten, diensten en dienstverleningscontracten die vanaf 28 juni 2025 worden aangeboden/vervangen/gesloten/aangepast moeten meteen aan de EAA voldoen. Producten, diensten en dienstverleningscontracten die al in gebruik waren vóór 28 juni 2025 mogen onveranderd worden gebruikt/voortduren tot maximaal 28 juni 2030.
Vijf verschillende toezichthouders zullen op de naleving van de EAA toezien, te weten: de Autoriteit Consument Markt (ACM), Rijksinspectie voor Digitale Infrastructuur (RDI), Commissariaat voor de Media (CvdM), Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) en de Autoriteit Financiële Markt (AFM). Welke toezichthouder voor een organisatie relevant is, hangt af van de sector waarin deze werkzaam is.
Mocht u aan de slag gaan met de implementatie van de EAA, lees dan vooral ook de volgende blog waarin ik u zal voorzien van wat praktische tips en links voor implementatie van de EAA.
Neem voor vragen over de EAA contact op met Michelle Wijnant, Advocaat IT, Privacy & Cybersecurity.
Wilt u elke maand een overzicht van updates en blogs in uw mailbox? Klik dan hier om u in te schrijven voor de nieuwsbrief!