Blogs / 

Vermelding merk en type op prijzenblad toelaatbaar?

IT, Privacy & Cybersecurity

7 augustus 2025

Geschreven door

Menno de Wijs

Blog Image

Mag een aanbestedende dienst in een prijzenblad producten uitvragen met vermelding van concrete merken en typenummers? Over deze vraag gaf de Commissie van Aanbestedingsexperts recent een oordeel.

Merkspecificaties in aanbestedingen: wat is toegestaan?

Bij een aanbesteding constateerde een inschrijver dat de aanbestedende dienst apparatuur van een specifiek merk en type uitvroeg. Deze apparatuur was niet alleen verouderd, maar ook leken alternatieven niet aanvaardbaar. De inschrijver stelde hierover kritische vragen tijdens de Nota van Inlichtingen. 

In haar beantwoording handhaafde de aanbestedende dienst de uitgevraagde producten, maar voegde zij nog wel toe: “of gelijkwaardig”. Onduidelijk bleef echter of alternatieven aanvaardbaar waren en de inschrijver voelde zich buiten spel gezet. Het prijzenblad invullen op basis van de gevraagde producten zou hem geen winnende inschrijving opleveren, zo moet het vermoeden zijn geweest.

De Commissie van Aanbestedingsexperts oordeelt dat de aanbestedende dienst op het prijzenblad in beginsel niet merken en typenummers mag noemen (zie advies 755 (klachtonderdeel 1): Alleen in uitzonderlijke gevallen waarin die vermelding objectief is gerechtvaardigd, is dat toegestaan:

“Een verwijzing zoals bedoeld in 2.76 lid 3 Aw 2012 kan door het voorwerp van de opdracht gerechtvaardigd zijn, indien het om een situatie gaat waarin een vereiste over het gebruik van een product van een bepaald merk of type onvermijdelijk voortvloeit uit het voorwerp van de opdracht (vgl. HvJ EU 16 januari 2025, DYKA Plastics, C-424/23, ECLI:EU:C:2025:15 r.o. 53). Naar het oordeel van de Commissie heeft aanbesteder niet genoegzaam toegelicht waarom het onvermijdelijk zou zijn dat ten aanzien van de te leveren apparatuur per se de producten van een bepaald merk en type dienen te worden geleverd. Derhalve lijken de verwijzingen door het voorwerp van de opdracht niet gerechtvaardigd.” 

Het argument van de aanbestedende dienst dat compatibiliteit met de ’installed base’ is vereist, is onvoldoende. De commissie oordeelt namelijk dat het desondanks mogelijk is om tot een nauwkeurige en begrijpelijke omschrijving van van het voorwerp van de opdracht te komen zonder daarbij specifieke producten uit te vragen.. 

Kortom, de aanbestedende dienst had niet op deze wijze mogen uitvragen. Zij had de uitvraag technisch moeten specificeren of beter motiveren waarom zulks niet mogelijk is bij deze specifieke opdracht. 

Vragen?

Indien u vragen heeft, kunt u altijd contact opnemen met mr. Menno de Wijs of mr. Sonja Geldermans.

Nieuwsbrief

Wilt u elke maand een overzicht van updates en blogs in uw mailbox? Schrijf u dan in voor onze nieuwsbrief!