Blogs / 

Moet een bestuurder altijd cijfers geven aan de OR tijdens een reorganisatie?

Arbeid, Medezeggenschap & Mediation

3 september 2026

Geschreven door

Jan-Pieter Vos

Blog Image

Nee, dat hoeft niet altijd. De Ondernemingskamer oordeelde recent dat een bestuurder niet altijd een kwantitatieve onderbouwing (cijfers, KPI's) hoeft te geven. Een goed onderbouwde toelichting op het (voorgenomen) besluit kan ook voldoende zijn.

Wat speelde er?

Bij een reorganisatie vraagt de OR vaak om informatie. Dat is logisch: de OR moet een goed advies kunnen geven. Bestuurders willen niet altijd alles delen. Soms ligt informatie gevoelig, soms bestaat ze simpelweg niet. Toch heeft de OR recht op informatie. Dit recht geldt ook tijdens een adviestraject.

De OR bepaalt in principe zelf welke informatie hij nodig heeft om goed te kunnen adviseren. Er is wel een grens: de informatie moet redelijkerwijs nodig zijn voor het advies. Is dat niet zo, dan hoeft de bestuurder deze niet te geven.

In een recente zaak vervielen 30 arbeidsplaatsen. De ondernemer wilde efficiëntere teams op minder locaties. Er was geen financiële noodzaak. Harde cijfers ontbraken grotendeels. De OR vroeg om KPI's, maar kreeg die niet. Wel kreeg de OR uitgebreid uitleg, in gesprekken en schriftelijk. Toen de bestuurder afweek van het OR-advies, ging de OR naar de Ondernemingskamer. Die oordeelde: een algemeen recht op cijfers bestaat niet. De uitgebreide kwalitatieve uitleg was hier voldoende.

Betekent dit dat cijfers nooit meer nodig zijn? Nee. Andere zaken laten zien dat een OR wel degelijk recht kan hebben op harde cijfers, zeker bij reorganisaties die vooral financieel zijn ingegeven. Geeft een ondernemer die informatie niet, dan kan de Ondernemingskamer hem bevelen het besluit in te trekken en terug te draaien.

Bepaal dus vooral welke informatie nodig is, gelet op de achtergrond van de reorganisatie. Draait het vooral om strategie en kwaliteit? Dan telt een goed onderbouwd verhaal zwaarder, al kunnen cijfers nog steeds nodig zijn. Draait het vooral om geld? Dan blijven cijfers belangrijk.

Tips

  • Voor de OR: Vraag om de informatie die je echt nodig hebt voor je advies. Leg uit waarom je deze nodig hebt. Leg zo nodig in je advies uit waarom je bepaalde informatie vroeg die je niet hebt ontvangen, en hoe dit doorwerkt in je advies.
  • Voor de bestuurder: Leg altijd uit waarom bepaalde informatie niet wordt verstrekt of niet nodig is. Denk mee over alternatieven: een samenvatting of een presentatie?
  • Voor beide partijen: Ga het gesprek aan en voorkom een juridische procedure. Een procedure duurt lang, kost geld en laat zowel bestuurder als werknemers lang in onzekerheid. In de besproken zaak nam de ondernemer het besluit in januari, maar wist pas in augustus zeker of dit besluit stand hield. Ook de werknemers bleven zo lang in zekerheid. Eruit komen is vaak sneller en werkt beter dan een gang naar de rechter.

Webinar 

Staat jouw organisatie voor een reorganisatie? Of speelt de bestuurder met die gedachte? Arbeidsrechtadvocaten Jan-Pieter Vos en Thomas Catersels nemen je in een gratis webinar mee door de juridische én praktische kanten: van het adviesrecht en ontslagbescherming tot de inhoud van een sociaal plan. Na afloop weet je welke vragen je aan de bestuurder kunt stellen en hoe je als OR effectief invloed uitoefent. Schrijf je hier in!

Nieuwsbrief

Wil je elke maand een overzicht van updates en blogs in jouw mailbox? Klik dan hier om je in te schrijven voor de nieuwsbrief